یازدهمین دوره جشنواره وب و موبایل ایران

مقدمه

جشنواره وب و موبایل ایران با بنیان گذاری شایان شلیله و میلاد احرامپور هر ساله با بیش از ده هزار شرکت کننده به عنوان بزرگترین عرصه رقابت میان وب سایت ها و نرم افزارهای موبایل برگزار میشود. این جشنواره هر ساله یک وب سایت و بک نرم افزار موبایل را در حوزه های مختلف به عنوان برگزیده معرفی میکند و به آن تندیس برترین وب سایت و نرم افزار موبایل را اهدا میکند.

در ابتدا این دو جشنواره به صورت مجزا از یکدیگر فعالیت میکردند. جشنواره وب از سال 1387 برای اولین بار در ایران توسط شایان شلیله برگزار شدو همچنین جشنواره موبایل از سال 1391 توسط میلاد احرامپور فعالیت خودش را آغاز کرد. ولی در نهایت در سال 1392 این دو جشنواره با یکدیگر ادغام شدند و هر ساله شاهد بزرگترین رویداد ایران در حوزه وب و موبایل هستیم.

نحوه رای گیری

این جشنواره در دو بخش رای گیری داوری و نگاه مردمی برگزار میشود.
1- در بخش رای گیری داوری,داوران با توجه به ملاک های داوری وب شایت ها و نرم افزار های موبایل را بررسی میکنند و از بین آنها برگزیدگان از هر گروه را معرفی میکنند.
2- در بخش نگاه مردمی سایت ها یا نرم افزارهای موبایل با توجه به رای کاربران مجازی اتنخاب میشوند.

در بخش نگاه مردمی حتی سایت ها و یا اپلیکیشن های موبایل که موفق به دریافت رای توسط داوران نشده اند هم میتوانند شرکت کنند و شانس خود را در رای گیری مردمی امتحان کنند.

معیارهای داوری

داوری ها بر اساس معیار هایی مثل کارکرد, محتوا, تجربه کلی, طراحی دیداری, ساختار و مسیر و تعامل صورت میگیرد.

کارکرد: منظور از کارکرد به این معناست که از فناوری های موجود به درستی استفاده شده باشد; یعنی یک وب سایت یا نرم افزار در همه دستگاه ها به خوبی اجرا شود و تمام لینک ها و دکمه های آن کار کند.

محتوا: یک سایت و یا اپلیکیشن موبایل از لحاظ محتوا باید خلاقانه باشد و مورد توجه مخاطب قرار گیرد.

تجربه کلی: تجربه کلی در استفاده از یک سایت فراتر از محتوا، کارکرد یا طراحی دیداری می‌باشد و موارد بیشتری را در بر می‌گیرد که معمولا غیر ملموس هستند. عواملی که باعث بازگشت دوباره کاربران می‌شوند و یا کاربران را بیشتر درگیر می‌کنند

طراحی دیداری: منظور از طراحی دیداری همان داشتن المان های ظاهری با کیفیت و مناسب با کاربران است.

ساختار و مسیر: عبارت است از سازماندهی محتوا و الویت بندی اطلاعات به گونه ای که کاربر هر آنچه نیاز دارد, سریع پیدا کند و به جایی که میخواهد برسد.

تعامل: از دیگر معیارهای داوری تعامل میباشد به ابن معنا که سایت یا اپلیکیشن طراحی شده به کاربران این امکان را بدهد که ارتباطش با سابت یا نرم افزار دو جانبه باشد.

داوری وب سایت ها

داوری وب سایت ها توسط کسانی صورت میگیرد که حداقل یک وب سایت تایید شده در جشنواره داشته باشند. در واقع در این مرحله داوری توسط خود شرکت کنندگان انجام میشود. داوران با توجه به معیارهای داوری 12  سایت را انتخاب میکنند و در مرحله بعد از بین این 12 سایت 5 سایت برگزیده به مرحله نهایی می روند. و در نهایت در روز اختتامیه از بین این 5 سایت برگزیده برنده معرفی می شود.

داوری نرم افزارهای موبایل

نرم افزار های موبایل به دلیل ماهیت آنها باید بر روی تلفن همراه نصب شوند و به دقت بررسی شوند تا بتوان آنها را داوری کرد. بنابراین در این بخش، لیست اپلیکیشن های شرکت کننده در اختیار داوران قرار می گیرد تا در فرصت مناسب آنها را نصب کنند و از آنها استفاده کنند. سپس شورای داوری در جلسه های داوری به اپلیکیشن ها امتیاز می دهند و برگزیدگان را انتخاب می کنند.

 

لایک وب افتخار سه سال حضور در  جشنواره وب و موبایل ایران را دارد. برای رای دادن به ما به لینک زیر مراجعه کنید.

link

عضویت در بلاگ

 

No Comment.