شادوبن (shadowban) چیست و چگونه از این حالت خارج شویم؟

مقدمه

طی یک ماه اخیر مشکل جدیدی برای کاربران صفحات پربازدید و محبوب اینستاگرامی به وجود آمده است که باعث نگرانی آنها شده است . نام این مشکل shadowban شدن می باشد که تاکنون خود اینستاگرام هیچ مطلب و بیانیه ای در خصوص آن منتشر نکرده است.

 shadowban چیست ؟

ShadowBan یا ممانعت نامحسوس در اینستاگرام اتفاقی است که جدیدا مورد توجه برخی از اینستاگرامرها قرار گرفته است و می تواند مشکلات زیادی برای پیج بیزینسی شما ایجاد بکند shadowban.عبارت است از مسدودکردن و بلاک کردن محتوای کاربرانی که, محتوایی بر خلاف قوانین اینستاگرام منتشر می‌کنند.

اگر مطالب و عکس های شما دیگر مثل سابق لایک نمیخورد و فالورهای تان دیگر افزایش نمی یابد بلکه کاهش می باشد, اکانت شما shadowban شده است.  به این صورت که اینستاگرام تمامی پست های شما را برای افرادی که شما را فالو نمی کنند، مخفی می کند که طبیعتا این امر منجر به کاهش تعامل کاربران و کاهش نرخ رشد فالوورها می شود.

Shadowban چگونه رخ میدهد؟

وقتی shadowban اتفاق می‌افتد، کاربر مطلع نمی‌شود. به هنگام shadowban شدن اکانتی, اینستاگارم پست‌های شما را از کاربرانی که شما رو فالو نمی‌کنند پنهان می کند، که مانعی برای رشد اکانت شما و دریافت فالوئر بیشتر می‌شود. زیرا افرادی که شما را فالو نمی‌کنند، قادر به دیدن پست‌های شما از طریق هشتگ یا اکسپلوور نخواهند بود. و تمام هشتگ‌های شما و استراتژی‌های آن شکست می‌خورد. اگر از اینستاگرام برای کسب‌وکار استفاده می‌کنید، شکست در استراتژی، می‌تواند باعث کاهش مشتری و درآمد و در نتیجه منجر به شکست بیزینس شود.

چگونه از shadowban شدن اکانت اینستاگرام خود مطلع شویم؟

چک کردن اینکه آیا پست‌های شما از طریق سرچ هشتگ به نمایش داده می‌شود، بهترین راه برای این است که بفهمید شدوبن شده‌اید یا نه. برای این کار کافیه یک هشتگ کم کاربرد یا هشتگی که اصلا استفاده نشده است را در آخرین پست خود قرار دهید و سپس با یک اکانت دیگر که پیج را فالو نکرده است آن هشتگ را جستوجو کنید. اگر پست شما در آن هشتگ نمایش داده نشد, shadowban شده اید.

علل shadowban شدن چیست؟

تا کنون هیچ دلیل رسمی از سمت خود اینستاگرام اعلام نشده است اما طبق اطلاعات موجود در مقالات خارجی پیروی نکردن از قوانین عمومی اینستاگرام باعث این اتفاق می باشد. از جمله مهمترین این قوانین موارد زیر می باشد :

 

استفاده از ربات ها : تغییرات اخیر الگوریتم اینستاگرام، باعث شده تا استفاده از اپلیکیشن‌های زمانبندی, که پست‌ها و عکس‌های شما را به صورت خودکار ارسال می‌کند و یا ربات هایی که به صورت خودکار باعث افزایش فالوئر و لایک می شوند ، برای اکانت شما shadowban شدن را به ارمغان بیاورند. برای خارج شدن از این حالت همهی ربات ها و اپلیکیشن ها را غیر فعال کنید.برای اینکه هر گونه اپلیکیشن و یا رباتی را که به اکانت شما متصل است را غیر فعال کنید, با استفاده از کامپیوتر وارد سایتinstagram.com   شوید، سپس وارد صفحه پروفایل شخصی خود شده، روی گزینه Edit your profile کلیک کنید و وارد بخش Authorized Applications شوید. در این بخش هر ابزاری را که نمیشناختید با کلیک بر روی کلید بزرگ آبی رنگ Revoke Access دسترسی اش را لغو کنید.

انجام فعالیت‌های زیاد در اینستاگرام: محدودیت‌های روزانه و ساعتی اینستاگرام سوء استفاده ‌نکنید. اینستاگرام روزانه محدودیت‌هایی روی تعداد اقدامات انجام شده توسط شما اعمال می کند. این محدودیت‌ها شامل تعداد عکس‌هایی که لایک می‌کنید، تعداد کامنت‌هایی که زیر پست‌ها می‌گذارید و تعداد افرادی است که فالوو یا آنفالوو می‌کنید. برحسب سن اکانت شما نوع محدودیت‌ها ممکن است متفاوت باشد اما در بیشتر موارد نباید از ساعتی ۱۵۰ لایک، ۶۰ کامنت و ۶۰ فالوو یا آنفالوو فراتر بروید.

استفاده از هشتگ های ممنوعه و تکراری: با وجود میلیون‌ها کاربر در اینستاگرام، کنترل محتوای به اشتراک گذاشته شده و نحوه دسته بندی این محتواها کار سختی است. گاهی یک هشتگ عادی و بی‌ضرر می‌تواند به طور انبوهی در محتواهای نامناسب استفاده شود. وقتی این اتفاق رخ می‌دهد اینستاگرام این هشتگ ها را به طور کامل حذف کرده یا کاربرد آن ها را به شدت محدود می‌کنند. در نتیجه وقتی شما از یکی از این هشتگ‌ها در عکس‌هایتان استفاده می‌کنید، این کار سبب می‌شود که سایر هشتگ‌های شما «منقضی» شده و در نتیجه برای هیچکدام از هشتگ‌هایتان نتیجه نگیرید.

استفاده از متن ها و هشتگ های تکراری: اگر روزانه در صفحه خود تبلیغات زیادی می گزارید و هر روز هم یک کپشن و هشتگ تکرار می شود شاید یکی از دلایل شادوبن باشد . چرا که ربات اینستاگرام قادر به خوانایی متون فارسی نمی باشد و این عمل را اسپم می داند.

استفاده از نرم افزار های تغییر آی پی : یکی دیگر از موارد که باز هم احتمال می دهیم یکی از دلایل شادوبن باشد استفاده از فی ل تر شکن و یا نرم افزارهای تغییر Ip می باشد چرا که با استفاده از این نرم افزارها لوکیشن شما برای اینستاگرام تغییر می کند و و ممکن است بگوید چطور این اکانت ساعاتی قبل از ایران ورود داشته حال از یک کشور دیگر .

مطمئن شوید از طرف کاربران ریپورت نشده‌اید: همیشه مراقب ریپورت شدن از طرف دیگر کاربران باشید! اگر آن‌ها تایید کنند که شما خطایی انجام داده‌اید و قوانین اینستاگرام را نقض کرده‌اید ممکن است اینستاگرام اکانت شما را غیر فعال کند و یا در معرض شدوبن قرار بگیرید. مواردی نیز وجود دارد که اکانت‌های بیزینسی توسط رقبا ریپورت می‌شوند. اگر حساب شما دیسیبل شده و دلیل آن را  نمی‌دانید، می‌توانید از اینستاگرام درخواست کنید تا دوباره اکانت شما را بررسی کند تا مطمئن شود محتوای شما در تضاد با قوانین اینستاگرام نیست.

چگونه می‌توانیم اکانت خود را از shadowban خارج کنیم؟

برای رهایی از shadowban قوانین رسمی و دستورالعمل دقیقی توسط اینستاگرام ارائه نشده است، و باید بر اساس آزمون صحیح و خطا پیش برویم.

 حساب کاربریتان را از حالت بیزینس به پرسونال تغییر دهید: این یک راه‌حل قطعی نیست. اما بعضی از اینستاگرامرها گزارش داده‌اند که با تغییر به پرسونال اکانت، مشکل آنها حل شده است

مدت کوتاهی فعالیت نداشته باشید و پست نگذارید: برخی کاربران مدعی شده‌اند که با عدم فعالیت به مدت ۲-۳ روز ، اکانت آن‌ها از حالت shadowban خارج شده است. اگر تصمیم دارید این کار را بکنید بهتر است این مدت هیچ گونه فعالیتی اعم از کامنت گذاشتن، پست گذاشتن و حتی لاگین شدن نداشته باشید, بعد از ۲-۳ روز استراحت و عدم فعالیت می‌توانید تعاملات خود را مثل قبل دوباره شروع کنید. اما با احتیاط، زیرا اینستاگرام نظاره‌گر اکانت شماست

به اینستاگرام ایمیل بزنید و در مورد مشکلات پیش آمده توضیح دهید: قطعا برقراری ارتباط با اینستاگرام برای رفع مشکلات، تاثیر گذار است.از قسمت “report a problem”  با اپلیکیشن اینستاگرام این کار را انجام دهید. برای این کار مسیرزیر را دنبال کنید:

Profile> right toolbar>setting>report a problem>something isn`t work

سپس در پیامی کوتاه مشکل خود را توضیح دهید. توجه داشته باشید که به شدوبن شدنتان اشاره‌ای نکنید، بهتراست بگویید که هشتگ‌هایتان کار نمی‌کند و یا پست‌هایتان دیده نمی‌شود.

استفاده نکردن از سیستم هایی که قوانین اینستاگرام را نقض می کند: اگر تا به حال از سرویس‌های دریافت خودکار فالوئر,لایک, کامنت و … استفاده کرده‌اید، پسوورد خود را تغییر دهید و دسترسی این اپلیکیشن‌ها را قطع کنید و اگر دارای API متصل شده هستند از طریق نسخه وب اینستاگرام آنها را حذف کنید. همچنین از نرم‌افزارهایی که باعث تغییر IP می‌شوند مثل فیلترشکن ها اجتناب کنید. تغییر زیاد لوکیشن از نظر اینستاگرام مشکوک است و باعث shadowban می‌شود.

حرف آخر

اگر از اینستاگرام به صورت واقعی استفاده می‌کنید، از سرویس‎های اتوماتیک یا خودکار استفاده نکنید، و هشتگ‌های خود را چک کنید. همیشه احتمال کمی برای shadowbanشدن وجود دارد. همچنین الگوریتم اینستاگرام همیشه در حال تغییر است, و هر روز یک تله ی جدید می گذارد تا از تقض قوانین جلوگیری کند, پس شرایط هر روز تغییر می کند, با احتیاط به فعالیت خود در اینستاگرام ادامه دهید.

 

عضویت در بلاگ

 

No Comment.