چگونه رنگ هایی مناسب برای وبسایت خود انتخاب کنیم

رنگ ها یکی از مهمترین المان های طراحی وبسایت هستند. رنگ ها حال و هوای وبسایت شما را تعیین می کنند و می توانند پیام های مورد نظر شما را بسیار گویا و بدون نیاز به کلمات، به مخاطب برسانند. رنگ هاعلاوه بر اینکه بر شکل ظاهری سایت شما تاثیر مستقیم می گذارند، می توانند پیام هایی را که شما میخواهید در طراحی وبسایتتان به مخاطب القا شود را نشان دهند.

به همین دلیل است که انتخاب رنگ ها جزو اولین قدم هایی است که شما برای ساخت یک وبسایت باید بردارید، و این بسیار مهم است که شما در رابطه با این مسئله، یک تصمیم پخته بگیرید. زمانی که شما می خواهید طرح رنگی وبسایت خود را بسازید چند نکته وجود دارد که باید آنها را در حین کار در نظر بگیرید.

color-101

فقط برای محیط سایت خود رنگ انتخاب نکنید، برای برند خود نیز رنگی را در نظر بگیرید

زمانی که رنگ های مختلف را با یکدیگر مقایسه می کنید، یک تصویر بزرگ را در ذهنتان مجسم کنید. مساله فقط هماهنگ بودن رنگ ها با فونت و حاشیه های سایت نیست. رنگ هایی که بیشترین جلوه را در سایت شما دارند، باید هویت برند شما را منعکس کنند.

مثلا شما این کار را نمی کنید که از یک لوگو برای وبسایت و از یک لوگوی دیگر برای طراحی پکیج خود استفاده کنید، درست است؟ همین مساله در مورد رنگ ها نیز صدق می کند. با رنگ هایی کار کنید که اعتقاد دارید واقع نمایانگر شما و برند شما خواهند بود.

color-1013

با دقت ترکیب رنگی را انتخاب کنید

تعیین طرح رنگی برای یک سایت هم نیازمند ترکیب بندی مناسب و هم نیازمند هماهنگی رنگ هاست، اما شما نمیتوانید این کار را به آسانی و بر مبنای هوس خود انجام دهید.

ترکیب کردن رنگ ها باید با در نظر گرفتن این نکته باشد که چه رنگ هایی یکدیگر را کامل میکنند یا با یکدیگر تضاد دارند. استفاده از چرخ رنگ و پیروی کردن از قواعد رنگ شناسی در تئوری رنگ ها میتواند به شما کمک کند که به یک ترکیب مناسب و موفقیت آمیز از رنگ ها بر مبنای ارتباط بین رنگ های اصلی، مکمل و ترکیبی دست یابید.

ما حدس میزنیم که تعداد زیادی از افراد “چرخ رنگ” را همواره همراه خود نداشته باشند، اما مشکلی نیست. با برنامه های آنلاینی چون paletton و kuler شما می توانید ترکیب رنگ های زیبایی را ایجاد کنید.

color-1014

مسائل عملی را نادیده نگیرید

کار طراحی سایت تنها با زیبا کردن ظاهر سایت تمام نمیشود. یک طراحی خوب باید شامل دسترسی آرام و راحت نیز باشد، و رنگ ها نقش مهمی را تعیین کاربری سایت دارند. علاوه بر ملاحظات زیبایی شناختی، انتخاب شما برای رنگ ها باید این نکات را در بر گیرد:

  • تمام نوشته ها باید به آسانی قابل خواندن باشند. اگر رنگ زمینه و نوشته های شما با هم به خوبی هماهنگ نباشند، بازدیدکنندگان برای خواندن نوشته های شما با مشکل مواجه می شوند.
  • کسانی که دچار اختلال بینایی هستند یا کوررنگی دارند در رنگ های با تضاد بالا بهتر عمل میکنند. سعی کنید این نکته را لحاظ کنید.
  • دکمه ها، آیتم ها و سایر موارد قابل کلیک هرکدام نشان دهنده ی عمل خاصی در سایت شما هستند که برای راه انداختن سریع کار بازدیدکنندگان تعبیه شده اند. شما با استفاده از رنگ ها می توانید این عمل را راحت تر و شفاف تر کنید.

color-1015

از روانشناسی رنگ ها بهره بگیرید

بسیاری از رنگ ها به شدت با نوعی خاص از احساسات یا حالت ها بستگی دارند. برای اینکه بتوانید از این موضوع بهره بگیرید اول از همه نیاز دارید تا دقیقا بدانید که میخواهید طراحی سایت شما چه چیزی را برساند و سپس طرح رنگی مناسب با آن را انتخاب کنید. guide یک دستورالعمل آموزنده در مورد روانشناسی رنگ ها در اختیار شما قرار میدهد که هر طراح سایتی می تواند از آن بهره ببرد.

color-1016

زمینه های فرهنگی را در نظر داشته باشید

هر نوع طرح رنگی را برای کارتان انتخاب می کنید، این را در نظر داشته باشید که رنگ ها در بستر فرهنگ عمل می کنند و ممکن است معنای خاصی برای گروه های با پیش زمینه های متفاوت داشته باشد.

برای مثال، کشورهای انگلیسی زبان، به رنگ سفید به عنوان نماد پاکی نگاه میکنند در حالیکه در بعضی گشورهای آسیایی این رنگ نمایانگر غم و عزاداری است؛ در حالیکه بسیاری از جوامع امروزی رنگ سبز را نمادی از محیط زیست و طبیعت میدانند، این رنگ در کشورهای مسلمان یک رنگ مقدس محسوب می شود.

بنابراین ما باید این نکته را در نظر داشته باشیم که تفسیر رنگ ها، یک تفسیر جهانی نیست و در فرهنگ های گوناگون متفاوت است.

منبع: wix.com

ترجمه شده توسط‌ : تیم تحریریه لایک وب

عضویت در بلاگ

 

No Comment.